Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsme národ sobeckých hyen

6. 03. 2015 14:01:00
Účastnil jsem se ekonomického experimentu. Jeho výsledek o Češích neposkytuje zrovna hezký obrázek.

Pro ty, kteří experimenty neznají: skupina lidí je při nich posazena k počítači, který se jich ptá, jak by se zachovali v určité situaci. Experimenty mají vždy nějakou číselnou složku, vaším cílem je dosáhnout co největšího zisku a zároveň vaše rozhodnutí ovlivňují i výkon ostatních. Aby byli účastníci motivovaní, jejich skóre v experimentu se nakonec přepočte na skutečné peníze, takže si za cca hodinu a půl mohou i slušně vydělat.

Tentokrát bylo zadání následující: v každém kole máte k dispozici 200 virtuálních peněz. Měli byste z nich odvést 30 peněz daně. Peníze, které vám po odvedení daně zbudou na osobním účtu, se násobí stem, zatímco veškerá odvedená daň se sečte, vynásobí patnácti a výsledná suma se přičte na účet každého hráče (i těch, kteří daň neodvedli).

V případě, že byste daň nezaplatili nebo byste ji nezaplatili celou, existovala jistá šance, že budete počítačem odhaleni a potrestáni, ale jak sami autoři v zadání upozorňovali, byla téměř zanedbatelná (přesněji: 0,33 % v každém z 20 kol; odhalen nemusel být nikdo). Pro úplnost dodám, že odvést na dani víc jak 30 peněz nebylo možné, přeplatek se hned vracel zpět.

Co na to teorie...

Matematicky to vychází jasně: největšího zisku se dosáhne, pokud každý v každém kole odvede celou daň. Kámen úrazu spočívá v tom, že jedinec by si mohl jednorázově vydělat víc, pokud by daň neodvedl žádnou - dostal by výnos daně a navíc ještě 30x100 peněz, které mu zůstaly na účtu. Takový postup by však mohl mít devastační efekt na morálku celé skupiny, protože ostatní by viděli, že někdo nepřispívá a jen se veze - a copak by někdo dobrovolně živil neplatiče?

Hleďte na matematický důkaz.

Pokud by platili všichni, vydělal by si každý 26 450 virtuálních peněz.
Pokud by daň odvedli všichni až na jednoho, pak by si on vydělal 29 000 peněz a ostatní 26 000 peněz.
Pokud by daň neplatil nikdo, vydělal by si každý 20 000 peněz.

Pokud by se tedy ve skupině 21 lidí jenom třetina z nich dani vyhnula, každý by si vedl hůř, než kdyby daň platili všichni.

... a jak to bylo v praxi

Experiment dopadl katastrofálně. Už v prvním kole daň neodvedla ani polovina hráčů. S každým dalším kolem pak počet poctivců dál klesal a před koncem už suma odvedené daně neodpovídala ani platbě jediného člověka.

Vysvětlení je dvojí: buď účastníci nepochopili zadání, což ale ve vysokoškolském prostředí, navíc na ekonomické fakultě, není moc pravděpodobné (i já se svou mizivou znalostí matematiky jsem si dovedl odvodit, že platit daň je pro všechny výhodnější), anebo...

Nebo byli tak sobečtí. Touha zneužít poctivost ostatních přivedla celou skupinu do stavu, kdy neprosperoval nikdo, a zároveň nebylo možné situaci nijak napravit, protože účastníci už ostatním nevěřili.

Jistě, mnozí mohou namítnou, že přece o tolik nešlo. Reálný konečný výdělek se mezi členy skupiny lišil asi o 10 korun. Ale to je ten problém - pokud někomu stojí podraz ostatních jen za desetikorunu, jak od něj můžeme čekat, že by se při vyšších částkách zachoval morálněji?

Prosím, vyvoďte si z toho, co budete chtít. Pro mě byl experiment především sondou do duše lidí kolem sebe.

Autor: Marek Tesař | pátek 6.3.2015 14:01 | karma článku: 22.03 | přečteno: 2523x


Další články blogera

Marek Tesař

Osm odstavců o uprchlické krizi

Důvod, proč se Čechům uprchlíci hnusí, spočívá v tom, že je vnímáme jako žebráky; v duchu je vidíme jako lidi s nataženou dlaní, kteří k nám jedou ležet na gaučích, sledovat televizi a žít z našich daní.

23.11.2015 v 14:57 | Karma článku: 9.47 | Přečteno: 1323 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Šimek

Varování maminkám

Dnešní maminky příliš důvěřují reklamám, chovají se podle nich a vůbec netuší, že svým dcerkám již v kojeneckém věku připravují selhání důležitých orgánů a smrt. Popíši konkrétní případ.

19.7.2018 v 20:32 | Karma článku: 22.31 | Přečteno: 606 | Diskuse

Lenka Hoffmannová

Doživotní trest pro Palestince za brutální vraždu jejich izraelského zaměstnavatele

Oblastní soud odsoudil k doživotnímu trestu dva palestinské teroristy, kteří v říjnu loňského roku napadli a ubodali Reuvena Shmerlinga. Viz předchozí blog o výstavbě synagogy na jeho památku.

19.7.2018 v 19:13 | Karma článku: 20.00 | Přečteno: 425 | Diskuse

Marek Trizuljak

Nebudu uvádět jméno a prosím čtenáře, aby je ani oni ''jasnozřivě'' neuváděli

Příběh toho konkrétního člověka mi přijde silně emblematický. Není důležité uvádět jméno: v tom životě a jeho peripetiích jde možná více o obraz ukrutných bizarností, bolestí a podivné klikatosti osudů lidí 20. století.

19.7.2018 v 18:41 | Karma článku: 18.85 | Přečteno: 596 | Diskuse

Karel Trčálek

Současná migrace národů není normální. Proč se nám zamlčuje pravda?

Je zjevné, že migraci národů někdo řídí. A že ten někdo řídí i EU, která slouží jen jako zastěrka k cílené likvidaci Evropy. .Pravda o tom se nám samozřejmě zamlčuje

19.7.2018 v 17:41 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 545 | Diskuse

Zdeněk Majzlík

Konopí a má prosba k pánům Babišovi, Bartošovi a Okamurovi.

Během včerejšího a dnešního dne jsem napsal emaily pánům Ivanu Bartošovi, předsedovi České pirátské strany, Tomio Okamurovi, předsedovi stran Svoboda a přímá demokracie, a Andreji Babišovi, premiérovi vlády ČR a

19.7.2018 v 16:09 | Karma článku: 21.84 | Přečteno: 383 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2582

22letý student, mluvka a pisálek z bývalého hlavního moravského města zemského, Brna. Člověk, o němž bratranec z druhého kolena prohlásil, že "má na všechno odpověď".
Mentální exhibicionista. Potížista. Et cetera.

Najdete na iDNES.cz